Szépkiejtési verseny az iskolában
Asztalos Anikó és Tari Anikó pedagógus beszámolója

„A nyelv nem az enyém, nem a tiéd, hanem az édes mienk.”
(Kazinczy Ferenc)

Hetekkel ezelőtt kezdték meg a szadai iskolás gyerekek a felkészülést a Kazinczy Ferencről elnevezett „Szép Magyar Beszéd” – szépkiejtési versenyre. Tanítóik, tanáraik és szüleik segítették őket a szövegek kiválasztásában és a felolvasásban való felkészülésben, melyet ezúton is köszönünk nekik. Olyan 15-20 soros, szépirodalmi szövegeket kellett hozniuk a versenyre, melyek nem tartalmaznak sem idegen, illetve tájnyelvi kifejezéseket, sem párbeszédes részeket.

A versenyre a Magyar Kultúra Napján, január 22-én délután került sor. A 20 fő alsó és 13 fő felső tagozatos versenyző a maga által választott szövegek felolvasása után - rövid felkészülési időt követően - a kötelező szövegek előadásával léphetett a zsűri elé.

A sok kiváló, jól felkészült, színvonalas előadás meghallgatása után jóleső érzés kerített bennünket hatalmába. Éreztük, hogy ezen a napon valójában sokat tettünk szép, magyar nyelvünk gazdagodásáért, kultúránk szépségének és sokszínűségének fennmaradásáért. Nagyon kellemesen és tartalmasan telt ez a délután, minden résztvevő számára igazi élményt jelentett.